Az EBESZ küldöttsége a városházán
Dunaszerdahelyre látogatott március másodikán az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) küldöttsége. A városházán lezajlott találkozó az EBESZ ideiglenes szlovákiai missziójának kérésére valósult meg a március 5-én megtartott parlamenti választásokkal összefüggésben.
A megbeszélésen Dunaszerdahely városának képviseletében jelen volt Dr. Hájos Zoltán polgármester, továbbá Horváth Zoltán alpolgármester és Bubniak Júlia hivatalvezető, az EBESZ-delegációt Jorge Fuentes nagykövet vezette, kíséretében tartózkodott Goran Petrov misszióvezető.
Az EBESZ-küldöttség a szlovákiai parlamenti választások előestéjén járt Dunaszerdahelyen. A misszió tagjai elsősorban az iránt érdeklődtek, hogy vendéglátóik miként vélekednek azokról a választási törvényekről, amelyek 2015. július elsejétől léptek életbe. Ezek a törvények szabályozzák a választási kampányt és azt hivatottak biztosítani, hogy átláthatóbb legyen a pártok és a választási kampányok finanszírozása. A választójog érvényesítését szabályozó 2014/ 180. Tt. számú törvényről, továbbá a 2014/ 181. T.t. számú törvényről, valamint a politikai pártok és mozgalmak tevékenységét szabályozó 2005/ 85. T.t. számú törvényről van szó. Érdeklődtek ezen kívül az iránt, hogy a nemzetiségi kisebbségek szemszögéből miként tekintenek a választásokra és a kormányalakításban való részvételük lehetőségére.
Hájos Zoltán tájékoztatta a misszió tagjait a szlovákiai magyar kisebbség jelenlegi politikai, gazdasági és szociális helyzetéről. A polgármester rámutatott arra a tényleges veszélyre, hogy a magyar kisebbség képviselőinek csak abban az esetben van reális esélyük a parlamenti bejutásra és a kormányban való részvételre, ha átlépik az 5 százalékos bejutási küszöböt. Figyelmeztetett arra is, hogy az asszimiláció folytatódik és tovább csökken a szlovákiai magyarok létszáma, amit az utóbbi 20 év népszámlálási eredményei is igazolnak.
Az EBESZ-küldöttség tagjait érdekelte az is, hogy 1989 óta hogyan alakult a régiónkban élő lakosok gazdasági és szociális helyzete, elsősorban Csehszlovákia kettéválása és az önálló Szlovákia létrejötte óta eltelt időszakban. Érdeklődtek az iránt is, hogy milyen lépésekre lenne szükség ahhoz, hogy Szlovákia déli régióiban fejlődjön az infrastruktúra, az idegenforgalom és mérséklődjön a munkanélküliség.
A dunaszerdahelyi városvezetés és az EBESZ-küldöttségének munkajellegű megbeszélésére baráti légkörben került sor. (BÉ)