Terítéken a dunaszerdahelyi hulladékgyűjtés és parkolás
Dr. Hájos Zoltán polgármester március 17-én fórumot tartott a Dunaszerdahelyi Városi Hivatal üléstermében, amelyre a lakóbizalmikat és a lakástulajdonosok társulásának elnökeit hívta meg. A találkozón az érintettekkel két témát vitattak meg: a kukaketrecek körüli áldatlan állapotokat és a lakótelepi parkolást.
Dunaszerdahely önkormányzata 2014-ben indította a Tisztább Dunaszerdahelyért elnevezésű programot azzal a céllal, hogy a hulladéktároló ketrecek körül nagyobb legyen a rend és a tisztaság. Ennek érdekében arra buzdították a lakosságot, hogy tartsák zárva a ketreceket. Van, ahol ez a módszer bevált, de sok helyen hiába próbálkoztak a zárásssal. Továbbra is nagy problémát jelentenek a guberálók, akik kulccsal nyitják a zárakat és szemetet csinálnak a kukák környékén.
A lakóbizalmik közül többen felvetették, problémát jelent az is, hogy a környező falvakból sokan a lakótelepi kukáknál helyezik el a szemetet. Megoldásként többen jelezték, a nagyobb városokhoz hasonlóan Dunaszerdahelyen is chippel ellátott rendszerrel kellene zárni a kukákat.
A polgármester tájékoztatta a lakóbizalmikat arról is, hogy Dunaszerdahely városa mennyire eredményes a szelektív hulladékgyűjtés terén. A városban 2012-ben kezdték szelektíven gyűjteni a szemetet, amikor az összhulladékból 132 tonnát gyűjtöttek a lakók szeparáltan. Az adatok azt mutatják, hogy 2015-re megduplázódott a szelektíven gyűjtött szemét mennyisége, Dunaszerdahelyhez hasonló nagyságú városok azonban ennek a kétszeresét szeparálják.
Dunaszerdahelyen:
2012-ben: 29,02 tonna műanyag 88 tonna üveg 15 tonna papír
2015-ben: 71,64 tonna műanyag 88 tonna üveg 50 tonna papír
A mai napig gyakran előfordul, hogy a szelektíven gyűjtött szemét közé kommunális hulladék kerül. "Minél nagyobb mennyiségű szemetet szelektál a lakosság, annál kevesebb kerül a hulladéklerakatra, ami után lerakási díjat fizet az önkormányzat. Vagyis a szemét szelektálásával csökkenthető a szemétdíj. Az önkormányzat tavaly 6%-kal csökkentette a szemétdíjat, a jövőben szeretné folytatni a csökkentést. Ehhez azonban szükség van a lakók együttműködésére" - hangsúlyozta a polgármester.
A megbeszélésen több lakóbizalmi is jelezte, hogy a város több pontján nincsenek szelektív hulladékgyűjtésre alkalmas kukák. Hájos Zoltán mutatott olyan szelektív gyűjtésre alkalmas hulladéktároló kukákat, amilyeneket külföldön is használnak. Ezek a kukák nem nyithatók, csak egy olyan nyílás van rajtuk, amelyen bedobható a papír, a műanyag és az üveg. A lakóbizalmik kérték, amennyiben mód van rá, az önkormányzat cserélje le a jelenlegi kukákat a külföldön is használtakra és beváltakra. Az önkormányzat április 11-től zárni fogja a szelektív hulladékgyűjtésre alkalmas kukákat, hogy csak az arra kijelölt szemét kerüljön az edényekbe.
A találkozó másik fontos témája a lakótelepi parkolás volt, ami mindenhol problémát okoz. A gondot az jelenti, hogy a lakótelepek megtervezésénél egy családban csak egy autó volt, ma azonban nem ritka, hogy 2-3 személygépkocsi is van. A polgármester a lakóbizalmik együttműködését és segítségét kérte, hogy közösen találják meg azokat a helyeket, ahol az önkormányzat a jövőben új parkolókat tud kialakítani. A lakóbizalmik jelezték az igényeiket, az áprilisi képviselő-testületi ülésen jóváhagyásra váró költségvetés-módosításnak köszönhetően pedig a parkolóépítés a jövőben elkezdődhet.