Primátor Zoltán Hájos pozval domových dôverníkov a predsedov spoločenstiev majiteľov bytov na stretnutie 17. marca vo veľkej zasadačke mestskej radnice. Na stretnutí sa diskutovalo o neporiadku pri stanovištiach smetných kontajnerov, ďalej o parkovaní na sídliskách.
Samospráva mesta v roku 2014 vyhlásila program Za čistú Dunajskú Stredu s cieľom dosiahnuť väčší poriadok a čistotu. V záujme toho nabádali občanov, aby železné klietky uzamykali. Niekde sa to osvedčilo, no na mnohých miestach nadarmo skúšali uzamykanie. Problémy naďalej spôsobujú vyberači odpadu, ktorí klietky otvárajú kľúčom a rozhadzujú smeti okolo stanovíšť.
Viacerí domoví dôverníci uviedli, že mnoho obyvateľov z priľahých obcí odkladá odpad vedľa smetných kontajnerov na sídliskách mesta. Ako riešenie navrhli, aby podobne ako v iných väčších mestách, aj v Dunajskej Strede sa zaviedol systém čipových kariet na uzamykanie stanovíšť.
Primátor informoval prítomných aj o výsledkoch selektívneho zberu odpadu v Dunajskej Strede. Selektívny zber v meste sa začal v roku 2012, kedy z celkového objemu obyvatelia nazbierali 132 vytriedeného odpadu. Čísla ukazujú, že v roku 2015 sa tento objem zdvojnásobil, avšak mestá podobne veľké ako Dunajská Streda separujú dvakrát toľko.
Dunajská Streda
2012: 29,02 t um. hmoty 88 t skla 15 t papiera
2015: 71,64 t um. hmoty 88 t skla 50 t papiera
Do dnešného dňa sa stáva, že medzi triedený odpad ľudia dávajú komunálny odpad. "Čím viac odpadu obyvatelia vyselektujú, tým menej sa ho odvezie na skládku, kde za uloženie samospráva platí. Čiže selektovaním odpadu je možné znížiť poplatok za odpad. Samospráva vlani znížila poplatok za odpad o 6% a v znižovaní chce aj v budúcnosti pokračovať.
Na stretnutí viacerí dôverníci signalizovali, že v niektorých lokalitách mesta chýbajú kontajnery na selektívny zber odpadu. Zoltán Hájos predstavil kontajnery na selektívny zber, ktoré sa používajú v zahraničí. Tieto sa nedajú otvoriť, majú iba otvor, cez ktorý sa hádže papier, umelá hmota a sklo. Bytoví dôverníci vyjadrili požiadavku, aby podľa možnosti mesto vymenilo existujúce kontajnery za prezentované, ktoré sa už v zahraničí osvedčili. Samospráva od 11. apríla bude uzatvárať kontajnery na selektívny zber odpadu, aby sa do nádôb mohol dávať odpad na to určený.
Druhou dôležitou témou stretnutia bolo parkovanie na sídliskách, ktoré je vo všetkých mestských častiach problémové. Kým v čase projektovania sídlisk zvyčajne v jednej rodine mali iba jedno auto, dnes je ich bežne až 2–3. Primátor žiadal o pomoc a spoluprácu bytových dôverníkov pri spoločnom hľadaní vhodných lokalít na výstavbu nových parkovacích miest. Bytoví dôverníci predložili svoje návrhy. Po zmene rozpočtu na aprílovom zasadnutí MsZ sa výstavba nových parkovísk môže začať.