JUHOCUKOR / EASTERN SUGAR
Emlékmű, 2022
Alkotó: Németh Ilona
Kinetikus objekt, a dunaszerdahelyi cukorgyár egykori cégtáblája (JUHOCUKOR) az 1970-es évekből, és EASTERN SUGAR felirat 2002-ből.
A tulajdonosváltást követően a gyár portájának tetején helyezték el az EASTERN SUGAR feliratú táblát. 2021-ben, amikor Németh Ilona művészeti akciójának keretén belül a táblát eltávolították, megtalálták a korábbi JUHOCUKOR cégtábla maradványait, ami korrodált, megrongálódott állapotban volt.
Az alkotó az Eastern Sugar emlékművet mindkét cégtábla eredeti állapotának megőrzésével és restaurálásával hozta létre. Az Eastern Sugar projekt Németh Ilona által kezdeményezett, 2017 óta működő nemzetközi művészeti kutatási projekt, amelynek kiindulópontja a dunaszerdahelyi cukorgyár története.
JUHOCUKOR–EASTERN SUGAR cukorgyár, Dunaszerdahely
(1969–2006)
A Juhocukor cukorgyárat 1969. január 1-jén alapították Dunaszerdahelyen, és egészen 2006-ig működött. A városban és annak környékén akkoriban ez volt az egyik legfontosabb és legtöbb munkavállalót foglalkoztató üzem. Az üzemet 1988-ban állami vállalkozássá alakítottak át, majd 1993-ban privatizálták, s a fő részvényese az EASTERN SUGAR B.V. lett.
Az Eastern Sugar elnevezésű brit-francia tőketársaság 1991-ben lépett be a csehszlovákiai cukoriparba. A vagyonjegyes (kuponos) privatizáció (1993) során a társaság megvásárolta Szlovákia legnagyobb cukorgyárának, a dunaszerdahelyi Juhocukor-nak a többségi tulajdonrészét. A társaság az ezt követő években nagyjából 12 millió eurót fordított a vállalat korszerűsítésére, és a gyár répafeldolgozó kapacitását napi 4000 tonnáról 6000 tonnára emelte. A 2001–2005 közötti időszakban mintegy 24 milliós euró nettó nyereséget értek el, és a 34%-os piaci részesedésével Szlovákia legjelentősebb cukortermelői közé tartoztak.
2006 júliusában hatályba lépett az Európai Bizottság cukoripari szerkezetátalakítási határozata, amelynek célja az Európai Unió cukortermelésének mintegy 6 millió tonnával való csökkentése volt. Lehetőséget kínáltak a termelőknek arra, hogy lemondjanak termelési kvótájukról az európai uniós Szerkezetátalakítási alapból finanszírozott pénzügyi kompenzációért, amely azon termelők illetékeiből jött létre, akik úgy döntöttek, hogy folytatják a termelést. A kártalanítás feltétele a cukorgyárak felszámolása volt 2006–2008 között.
2006-ban az Eastern Sugar vállalat úgy döntött, lemond termelési kvótájáról (70 133 tonna), illetve a gazdálkodási tevékenységét végleg beszünteti, valamint magát a cukorgyárat is felszámolja 2,5 méter mélyen (csak a porta és egy adminisztratív épület maradt meg). A visszaadott kvóta minden tonnája után 730 eurót, összesen 5 119 090 eurót kapott a cég. Ennek az összegnek kevesebb, mint felét a répabeszállítók, az alkalmazottak és a terület rekultivációjának kártalanítására fordították. Az Eastern Sugar piacról való távozásával Szlovákia elvesztette cukortermelési kvótájának egyharmadát és több ezer munkahelyet.
Támogatók:
Kult Minor, Visegrádi Alap, Kreatív Európa, Németh Ilona; Dunaszerdahelyi Önkormányzati Hivatal, Ravasz & Partners spol. s.r.o., Veselá paradajka zo Žitného Ostrova