JUHOCUKOR / EASTERN SUGAR
Pamätník, 2022
Autor: Ilona Németh
Kinetický objekt vyhotovený z bývalej firemnej tabule cukrovaru v Dunajskej Strede (JUHOCUKOR) z 1970-tych rokov a nápisu EASTERN SUGAR z roku 2002.
Po privatizácií cukrovaru bola na streche budovy vrátnice umiestnená tabuľa s nápisom EASTERN SUGAR. V roku 2021, keď sa v rámci umeleckej akcie Ilony Németh tabuľa odstránila, sa našli zvyšky predchádzajúcej firemnej tabule JUHOCUKOR v korodovanom, poškodenom stave.
Pamätník Eastern Sugar autorka realizovala uchovaním oboch firemných tabúľ v pôvodnom stave a ich následným reštaurovaním. Projekt Eastern Sugar je medzinárodný umelecký výskumný projekt, ktorý iniciovala Ilona Németh, realizuje sa od roku 2017 a jeho východiskom je história dunajskostredského cukrovaru.
Cukrovar JUHOCUKOR-EASTERN SUGAR, Dunajská Streda
(1969-2006)
Cukrovar Juhocukor v Dunajskej Strede bol založený 1. januára 1969 a fungoval až do roku 2006. V tom období bol jedným z najvýznamnejších závodov a najväčším zamestnávateľom v meste a jeho okolí. V roku 1988 sa transformoval na štátny podnik a v roku 1993 bol privatizovaný. Hlavným akcionárom cukrovaru sa stal EASTERN SUGAR B.V..
Britsko-francúzska kapitálová spoločnosť Eastern Sugar vstúpila do československého cukrovarníctva v roku 1991. Počas kupónovej privatizácie (1993) odkúpila majoritný podiel najväčšieho cukrovaru na Slovensku - cukrovaru Juhocukor v Dunajskej Strede. V nasledujúcich rokoch spoločnosť investovala približne 12 miliónov eur do modernizácie cukrovaru a jeho spracovateľskú kapacitu zvýšila zo 4 000 ton na 6 000 ton cukrovej repy denne. V období 2001-2005 dosiahla čistý zisk takmer 24 miliónov eur a s 34-percentným trhovým podielom patrila medzi najvýznamnejších producentov cukru na Slovensku.
V júli 2006 vstúpil do platnosti návrh Európskej komisie na reštrukturalizáciu cukrovarníckeho priemyslu, ktorého cieľom bolo znížiť výrobu cukru v Európskej únii o takmer 6 miliónov ton. Výrobcom ponúkal možnosť vzdať sa pridelenej výrobnej kvóty za peňažnú kompenzáciu financovanú z Reštrukturalizačného fondu, ktorý tvorili poplatky výrobcov, ktorí sa rozhodli vo výrobe cukru pokračovať. Podmienkou kompenzácie bola likvidácia cukrovarov v období 2006-2008.
V roku 2006 sa spoločnosť Eastern Sugar rozhodla zrieknuť sa svojej výrobnej kvóty (70 133 ton), podnikateľskú činnosť definitívne ukončiť a cukrovar zlikvidovať do hĺbky 2,5 metra (zachovala sa len vrátnica a jedna administratívna budova). Za každú tonu vrátenej kvóty spoločnosť získala 730 eur, celkom 51 119 090 eur. Necelú polovicu tejto sumy použila na odškodnenie dodávateľov repy, zamestnancov a rekultiváciu areálu. Odchodom Eastern Sugar z trhu Slovenská republika stratila tretinu výrobnej kvóty cukru a niekoľko tisíc pracovných miest.
Sponzori:
Kult Minor, Vyšehradský fond; Kreatívna Európa; Ilona Németh; Mestský úrad Dunajská Streda; Ravasz & partners spol. s.r.o.; GreenCoop družstvo