Vo štvrtok, 8. júna vo štvrti Ružový háj slávnostne sprístupnili prvý ružový park Dunajskej Stredy. Rečníkom otvorenia bol viceprimátor Zoltán Horváth. S radosťou zdôraznil, že v parku sídliska, ktoré je pomenované po ružiach, opäť rozvoniavajú ruže. Zároveň vyslovil presvedčenie, že ružový sad bude obľúbeným odpočinkovým priestorom, na ktorý Dunajskostredčania môžu byť právom hrdí a zrejme si ho budú aj chrániť. Mestská poslankyňa Ágota Antal vo svojom príhovore vyzdvihla požiadavku objavenia pokladov Dunajskej Stredy a ich prezentovania ako príkladov pre občanov. Aj Sylvester Győry, dunajskostredský šľachtiteľ ruží európskeho rangu je takým pokladom, ktorý časť svojho života venoval šľachteniu tohto kvetu. V ružovom sade o ploche 1200 m2 vysadia spolu až 900 ružových kríkov. Z toho vyše sto registrovaných odrôd z vlastného šľachtenia Sylvestra Győryho, zvyšok zo zbierky nebohého veľkého maďarského šľachtiteľa Gergelya Márka. Výsadba ruží pokračuje na jeseň, kedy sa pole ruží rozšíri o ďalších 400 kríkov 80 odrôd.
Sylvester Győry považuje ružu za kráľovnú kvetov. Pri otvorení povedal, že počas tureckej nadvlády v Uhorsku založili nespočet ružových záhrad, z nich jedným z najvychýrenejších bolo rozárium tureckého derviša Gül Babu v Budíne. "Ružové záhrady boli už aj vtedy okrasami miest, musíme sa vynasnažiť, aby tomu bolo tak aj v súčasnosti" – poznamenal šľachtiteľ ruží. Attila Győry, syn šľachtiteľa vyslovil myšlienku, že návštevník dunajskostredského rozária sa stane účastníkom historického cestovania časom, veď ruže sú pomenované po významných maďarských dejateľoch. V parku sa naskytne možnosť symbolického stretnutia s osobnosťami, akými boli napr. János Esterházy, Jehuda Aszad, či Benedek Csaplár.
Na slávnostnom sprístupnení ružovej záhrady struhu prestrihli mestská poslankyňa Ágota Antal a šľachtiteľ ruží Sylvester Győry. Park vybudovala mestská spoločnosť Municipal, mesto vyčlenilo na tento účel zo svojho rozpočtu takmer 35 tisíc eur.