Miesto, spôsob a lehota na podanie opravného prostriedku
Riadny opravný prostriedok (odvolanie):
- Z odvolania by malo byť zrejmé:
- kto ho podáva
- číslo rozhodnutia a dátum vydania rozhodnutia proti ktorému smeruje
- čoho sa odvolávatel domáha
- návrh, ako má odvolací orgán rozhodnúť
- Spôsob:
- písomne
- ústne do zápisnice
- telegraficky (faxom) ktoré treba najneskôr do troch dní potvrdiť písomne, alebo ústne do zápisnice
- Lehota:
- Vo veciach preneseného výkonu štátnej správy do 15 dní odo dňa oznámenia (doručenia) rozhodnutia, ak inú lehotu neustanovuje osobitný zákon. Odvolanie sa podáva na Mestský úrad, Hlavná 50/16, 929 01 Dunajská Streda.
- Vo veciach originálnej kompetencie do 30 dní od doručenia rozhodnutia, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje niečo iné, návrh sa podáva na príslušnom súde alebo na Mestskom úrade, Hlavná 50/16, 929 01 Dunajská Streda, ktorý napadnuté rozhodnutie vydal.
- Mimoriadne opravné prostriedky
Okrem riadnych opravných prostriedkov, možno podľa zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) podať mimoriadne opravné prostriedky, ktorými sú:
- obnova konania
- preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania
- protest prokurátora.
- Obnova konania
- účastník sa môže sám a priamo domáhať obnovenia konania, ktoré bolo ukončené právoplatným rozhodnutím a len z dôvodov v zákone taxatívne určených
- miesto podania - podáva sa na správnom orgáne, ktorý rozhodol vo veci v poslednom stupni
- lehota - tri mesiace odo dňa, keď sa účastník dozvedel o dôvodoch obnovy, najneskôr do troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia
- spôsob - podľa zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní.
- Preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania
- správny orgán najbližšie vyššieho stupňa nadriadený správnemu orgánu, ktorý rozhodnutie vydal, môže z vlastného alebo iného podnetu preskúmať rozhodnutie, ktoré je právoplatné.
- Protest prokurátora
- podáva prokurátor
Možnosti súdneho preskúmania právoplatného rozhodnutia
(§248 Občianskeho súdneho poriadku)
Ak žiadateľovi nebolo vyhovené v odvolacom konaní, môže do dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia, pokiaľ osobitný predpis neustanovuje inak podať žalobu (okrem prípadov uvedených v prílohe A Občianskeho súdneho poriadku, v ktorých je vylúčené, aby rozhodnutie správneho orgánu preskúmal súd) na príslušný súd.
- Podmienky podania návrhu (žaloby):
- rozhodnutie po vyčerpaní riadnych opravných prostriedkov nadobudlo právoplatnosť,
- návrh môže podať len účastník konania, ktorý musí byť zastúpený advokátom, alebo komerčným právnikom, pokiaľ nemá právnické vzdelanie buď sám, alebo jeho zamestnanec (člen), ktorý zaňho na súde koná,
- Návrh na preskúmanie musí mať tieto náležitosti:
- ktorému súdu je návrh určený
- kto návrh podáva
- označenie rozhodnutia mesta, ktoré napadá
- vyjadrenie v akom rozsahu toto rozhodnutie napadá
- uvedenie dôvodov, v čom žalobca vidí nezákonnosť rozhodnutia mesta
- konečný návrh rozhodnutia.
- Mesto Dunajská Streda vybavuje žiadosti, návrhy a iné podania vždy tak, aby bolo zabezpečené objektívne zistenie skutočného stavu pri zachovaní zásady hospodárnosti a primeranej rýchlosti.
- Pri vybavovaní všetkých žiadostí, návrhov a iných podaniach sa postupuje v súlade so základnými pravidlami správneho konania - § 3 zák.č.71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších zmien a doplnkov a primerane sa použijú aj jeho ďalšie ustanovenia, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
- Na konanie, v ktorom o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb rozhoduje pri prenesenom výkone štátnej správy mesto, sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní ak osobitný zákon neustanovuje inak..
- Na konanie v ktorom o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb rozhoduje pri výkone samosprávy mesto, sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní; o opravnom prostriedku proti rozhodnutiu mesta rozhoduje súd, ak osobitný predpis neustanovuje inak.